newspaper

Bizden

iso

M2M & IoT platformları üzerinden sunduğumuz hizmetlerimizin bağımsız kuruluş olan TÜRKAK tarafından, bilgi güvenliği ve kalite standartlarına uyumluluğu onaylanmıştır.

Bu çerçevede;

ISO 9001 : 2008

Firmamızın ürün veya hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konduğu ve dolayısı ile kuruluşumuzun ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanabileceğinin güvencesini temin eder.

ISO 14001 : 2004

Firmamızın faaliyet gösterdiği teknoloji sektörünün dinamiklerini baz alarak sunduğumuz ürünün ilk aşamadan siz partnerlerimize ulaşana kadar geçen her adımda çevresel etkinlerin dikkate alındığını ve faaliyetlerimizin bu çerçevede ilerlediğini temin eder.

ISO 27001 : 2013

Siz partnerlerimize sunduğumuz gelişmiş teknoloji ve altyapımızın güvenliği ve emniyetinin sağlandığı olası beklenmedik durumlara karşı hazır olduğumuzu ve riski minimize ettiğimizi temin eder.

KARSAN

Dondurulmuş gıda taşımacılığı lojistik sektöründe diğer kategorilere nazaran daha hassas ve özen gerektiren bir sektördür. Belli bir sıcaklık düzeyinde sürekli olarak muhafaza edilmesi gereken ürünler, en ufak sıcaklık değişiminde bozulmaya veya tahribata uğrar.

Uzmanlık ve hassasiyet gerektiren bu ihtiyaçların çözümleri için Vektör olarak geliştirdiğimiz entegre sistemler sayesinde operasyonların aksamaya uğramadan verimli bir şekilde sürdürülebilmesini sağlıyoruz. Böyle gıda kaybının önlenmesine destek oluyoruz.

Dondurulmuş gıda sektörünün öncü firmalarından Algida ve lojistik destekçisi Karsan için geliştirmiş olduğumuz entegre sistem sayesinde soğutucu hazne sıcaklığı anlık olarak ölçümlenebiliyor ve olası durumlarda önlem alınması için sistem tarafından bilgilendirmede bulunuyor.

Proje kapsamını detaylı incelemek için tıklayınız.

gif

Endüstri 4.0, teknolojilerin ve değer zinciri organizasyonları kavramlarının kolektif bir bütünüdür. Siber-Fiziksel sistemlerin kavramına, nesnelerin, internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır. Bu yapı akıllı fabrikalar vizyonunun oluşmasına büyük katkı sağlar. Endüstri 4.0 genel olarak  3 yapıdan oluşmaktadır.

  • Nesnelerin İnterneti
  • Hizmetlerin İnterneti
  • Siber-Fiziksel Sistemler

Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

Belirli bir ekonomik değere sahip canlı-cansız her nesnenin,  internete bağlanarak diğer objelerle iletişim ve etkileşim haline geçeceği ve böylelikle akıllanacağı “Nesnelerin İnterneti” devrimi hızla gelişiyor. Tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Bu gelişim ve trend birçok alanda etkilerini gösterecek. Sadece mobil platformlar değil endüstriyel alanlar da bu devrimden etkileniyor, daha da etkilenecek ve hayatımızı daha verimli, güvenli ve kolay bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayacak.

infography

Kısa ve uzun dönem araç kiralama hizmeti veren firmalar 6 ay’da bir araçları yenileme gereksimi duyarlar. Değiştirilen araçlarda yer alan araç takip cihazlarının transferi ise hem maliyet hem de zaman kaybına yol açıyor. Tak çalıştır araç takip cihazı tüm bu problemlerin ortadan kalkmasını sağlayarak firma dostu pratik bir çözüm olmuştur. 500 araçlık bir filonun tak çalıştır araç takip cihazı ile elde etmiş olduğu zaman tasarrufu yıllık 480 iş gücü, maliyet konusunda ise araç başına yıllık ortalama 280 Türk Lirası kazanım elde eder.

Vektör Teknoloji tarafından sağlanan bu hizmet ile Lider Filo araç takip cihaz transfer operasyonunda ne gibi faydalar sağlamış birlikte göz atalım.

http://vektortelekom.com/wp-content/uploads/2016/07/L%C4%B0DER.pdf

tako2

Dijital takograf kullanımı ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler Avrupa Birliği tarafından 1 Mayıs 2006 yılından itibaren devreye alınmıştır. Ülkemizde 16 Haziran 2010 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile yeni araçlarda mecburiyet getirilirken eski araçlardan araç üretimi yılına göre uyum zorunluluğu tarihleri belirlenmiştir. Bu düzenlemeler ile güvenli şekilde taşımanın yapılabilmesi için dijital takograf kullanılması zorunlu olmuştur. Aynı zamanda aracın kullanımı ile ilgili bilgilerin en az 1 yıl saklanması, hem de aracı kullanan şoför veya şoförlerin kullanım bilgilerinin dijital takograf düzenli aralıklarla indirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Şoför verisinin 29 günde 1 defa, araç verisinin ise 90 günde 1 defa indirilmesi mecburidir. Yapılan denetimlerde verilerin indirilmediği tespit edildiği durumda firmalar yüksek miktarda para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak verilen indirilmesi lojistik firmaları için önemli bir ihtiyaçtır.

Sürücü ve araç datalarının fiziksel olarak indirilmesi operasyonların yoğunluk durumuna bağlı olarak aksaklık ve hata barındırabilir. Bu yoğunluktan dolayı atlanan veya geciktirilen sürücü dataları olası ceza yaptırımlarına sebebiyet verebilir. Bu durum ise operasyonların aksamasına ve verimsizliğin oluşmasına yol açar. Uluslararası lojistik ve taşımacılık firmaları bu iş yükünü hafifletmek için Vektör Teknoloji A.Ş’nin geliştirmiş olduğu dijital takograf hizmetini kullanmayı tercih etmeye başlamıştır.

Uluslararası arenada lojistik hizmeti veren en büyük firmalardan Sertrans, Vektör Teknoloji A.Ş.’nin sağlamış olduğu bu hizmet ile ne gibi faydalar elde ettiğini incelemek için linke göz atmanız yeterli.

http://vektortelekom.com/wp-content/uploads/2016/07/SERTRANS.pdf

vektor-ios-uygulama

Filo yönetiminiz cebinizde! Akıllı telefonunuz üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler sayesinde zamanınızı hem daha verimli kullanabilecek hem de gerçek zamanlı aksiyon alabileceksiniz. IOS uygulamasıyla gelen yeniliklerle operasyonlarınızın anlık hareketleri parmağınızın ucunda olacak.

Yeniliklerin başında sisteme parmak izinizle erişim sağlayabilmeniz, şifre ve kullanıcı adına gerek duymadan kullanıcı hesabınınıza doğrudan giriş yapabiliyor olacaksınız. Ana menüde filonuza ait anlık verileri detaylı izleme şansınız doğuyor. Rölanti halindeki, duran veya hareket halinde olan araçların anlık yakıt tüketimi veya harita üzerinde ki konumlarını anlık gözlemlemeniz mümkün. Harita üzerinde ki araçlarınızı rahat bulabilmeniz ve gerçek zamanlı aksiyon alabilmeniz için kolay gruplama opsiyonu size tam hakimiyet sağlıyor, gruplara renk ve isim vererek de bir birlerinden ayrışmasını basit kılıyor.

Araç bazında alacağınız anlık veriler olası olumsuzluklara karşı daha hızlı ve verimli hamleler gerçekleştirmenize yardımcı olurken, operasyonlarınızda ani hamlelerin ve değişikliklerin takibini uygulama ekranından inceleyebilir, zaman ve maddi kayıplara karşı operasyonlarınızı sağlıklı bir biçimde sürdürebilirsiniz. Mesajlaşma sistemi size doğru kişiye doğru zamanda ulaşma kolaylığı sunuyor. Görev atamalarınız da anlık mesajlaşmanın getireceği fayda kolay ve akılcı bir çözüm yolu. İletişim ağınızın sağlıklı çalışması size zaman kazandırırken operasyonların veya ani değişikliklerin negatif etkisi altına girmeden operasyonlarınızı devam ettirmenizi mümkün kılıyor.

Raporlama opsiyonunda  cep telefon üzerinden seçebileceğiniz formatlar aracılığı ile ofis dışında olsanız bile tüm verilerinizi veya spesifik bir zaman aralığında gerçekleşen operasyon bilgilerini ilgili kişilerle uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz.

Geri al, Durdur, İleri sar!

Geçmiş zamanda yapılan seferleri detaylı ve kolay inceleyebilmeniz için video formatında kontrolün sizin elinizde olduğu bir yapı size eğlenceli bir kontrol mekanizması sağlıyor. Araçlarınızın Nerede, Ne zaman ve Ne kadar vakit geçirdiğini merak ediyorsanız yapmanız gereken tek şey parmağınızla komut vermek. Bu yeni takip formatı geçmiş zamanlarda yapılan yolculukları ve yolculuk esnasında meydana gelen olayları tek tuşla gözden geçirmenize ve detaylı incelemenize yardımcı oluyor.

Şimdi sizde tüm bu özelliklere parmak izinizle erişim sağlayabilir ve operasyon yönetiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Uygulamaya App Store ‘ dan ulaşabilirsiniz.

altin-orumcek-renault-clio

Türkiye’de bir ilke imza atarak otomotiv sektöründe teknolojik altyapısını Vektör olarak hayata geçirdiğimiz Clio Connect Uygulaması, 14. Altın Örümcek Web Ödüllerinde Finalist olarak halk oylamasına sunuldu.

Uygulama üzerinde sunulan özellikleri yapısında barındıran site, dinamik ve interaktif yapısıyla kullanıcılara UX (user experience) sağlayarak sayfada ki dolaşımı eğlenceli bir hale getiriyor. Ziyaretçilerin sayfada geçirdikleri süre göz önüne alındığında, uygulama üzerinden sunulan hizmetlerin ve içeriklerin büyük beğeni topladığı anlaşılıyor. Renault Türkiye ve Vektör işbirliği sonucu hayata geçen bu uygulama, araç sahipleri ve araçları arasında akılcı bir bağ kurulmasını sağlayarak akıllı araç algısını baştan inşa ediyor.

Sizde bu yeni teknoloji ile tanışabilmek için clio connect sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

turkcell-teknoloji-zirvesi-vektor-telekom

Her yıl teknoloji dünyasını ve kurumsal firmaları bir araya getiren Turkcell Teknoloji Zirvesinde bu yıl hem Renault Clio Connect uygulaması ile sergileme alanında hem de 2 seansta konuşmacı olarak yer aldık.

Türkiye’nin ilk bireysel Connected Car uygulaması olan Renault Clio Connect 2015 Kasım ayında lanse edildi. Teknolojik altyapısını Vektör Telekom’un sağladığı bu gelişmiş telematik uygulaması ilk kez teknoloji severler ile buluştu. Teknoloji meraklıları mobil uygulama ile yapılan işlemleri dikkatle incelediler ve bu uygulamanın başka modellere ne zaman yaygınlaşacağını merak ettiler. Clio Connect ile aracınızın her an nerede olduğu mobil telefonunuzdaki uygulamadan harita üzerinde görebiliyorsunuz, aracınızı valeye verdiğinizde güvenlik moduna alıp araç belirli bir alan dışına çıktığında haber alabiliyorsunuz. Ayrıca aracınızı park ettiğiniz yerden çekici ile kaldırılırsa anında aracın çekilmeye başladığı bilgisi size iletiliyor. Aracınızın deposunda kaç lt yakıt var, aracınızın KM bilgisini anlık olarak mobil uygulamanızdan görebiliyorsunuz. Ayrıca aracınızla yaptığınız tüm seyahatleri ve bu seyahatlerin analizini mobil uygulamadan görüntüleyebiliyorsunuz.

Arabanın Akıllısı İnternete Bağlısı seansında Genel Müdürümüz Kerem TİRYAKİOĞLU, Clio Connect uygulaması üzerinden gelecekte bireysel kullanıcıların araçlarında ne gibi fonksiyonel değişikler yapabileceğini ve bunların nasıl bir katma değer sunacağına değindi. Clio Connect standını ziyaret eden teknoloji meraklıları akıllı araç segmentinde araca gömülü olarak sunulan bu özellikleri uygulama üzerinde günlük hayatta karşılaştıkları konuları senaryolaştırarak test etme şansı buldu. Geliştirilmiş uygulama sayesinde alışılagelen araç takip hizmetinin üstünde bir deneyim sahibi olan ziyaretçiler kendi araçlarında da bu uygulamayı kullanmak istediklerini dile getirdi.

M2M/IoT Uygulama Geliştirme Platformu seansında konuşmacı olan Genel Müdür Yardımcılarımız İbrahim ÖZTÜRK ve Burak ULUTOPRAK filo yönetimi, araç takip ve M2M alanında sektöre dair açıklamalarda bulundu. İşletmelerin bundan sonra nasıl bir ekosistem de yer edinmeleri gerektiğini ve IoT teknolojisine neden entegre olmaları gerektiğini anlatırken Vektör’ün onlara nasıl bir operasyonel fayda sağlayacağını da geçmişte yapılan başarılı iş ortaklıklarıyla gösterdiler.

Kerem Tiryakioğlu’nun konuşması 

İbrahim Öztürk ve Burak Ulutoprak’ın konuşması

renault-clio-connected-car-vektor-telekom

Türkiye’nin ilk bireysel Connected Car uygulaması olan Renault Clio Connect 2015 Kasım ayında lanse edildi. Teknolojik altyapısını Vektör Telekom’un sağladığı bu gelişmiş telematik uygulaması ilk kez teknoloji severler ile buluştu.

Akıllı telefondaki uygulamaya araç ile ilgili bilgileri anlık olarak ileten altyapıda, araç sahibi aracının her an nerede olduğu görebiliyor. Aracınızı park ettikten sonra eğer araç çekici tarafından çekilir ise daha çekiciye yükleme işlemi başladığı anda telefonunuza uyarı mesajı geliyor. Üstelik o anda yetişemeseniz bile aracınızı nereye götürdüklerini anlık görebiliyorsunuz. Ayrıca aracınızı valeye verdiğinizde vale moduna alarak eğer vale aracı  250 mt lik bir çapın dışına çıkarırsa anında uyarı alıyorsunuz. Bu özellikler güvenlik özellikleri, ama ayrıca hayatınızı kolaylaştıran ek özellikleri de var. Örneğin aracınızda kaç lt yakıt var ve aracınız kaç KM’de mobil uygulamadan görebiliyorsunuz. Böylece aracınızda yakıt azaldığında uyarı almanız ve yola çıkarken akaryakıt alımını planlamanız mümkün. Aracınızın bakım zamanı geldiğini kontrol etmeniz ve planlamanız da daha kolay yapabilecekleriniz arasında.

Üstelik tüm bu özelliklere ilave olarak tüm seyahatlerinizi sizin adınıza kaydediyor ve sürüş analizinizi yaparak size ekonomik ve güvenli sürüş konusunda skor veriyor. Böylece daha ekonomik sürüş yapmanız için neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendiriliyorsunuz. Her seyahatinizin detaylarını (kaç km, ne kadar süre, harita üzerinde nereden nereye vb) bilgileri anında görebiliyorsunuz.

Bu gelişmiş teknolojiyi Renault müşterileri ile buluşturarak hem teknolojik olarak Türkiye için bir ilke imza attık, hem de Connected Car konusunda Türkiye’deki ilkleri gerçekleştirmeye devam ettik.

https://www.clio-connect.com/

Fiat-Telepathy-vektor-telekom

Fiat Türkiye tarafından otomobil ve ticari araçlar için geliştirilen, araçların elektronik üniteleri ile entegre çalışan Fiat Telepathy’nin Autoshow ve Cebit Fuarlarında ön gösterimi yapıldı. Araçtan alınan verileri işleyerek araç sahiplerine Fiat Çağrı Merkezi, Fiat Acil Yol Yardım, Fiat Güvenlik Merkezi gibi birimler tarafından 7 gün 24 saat verilen hizmetlere dönüştüren sistem, kullanılan araç ile ilgili detaylı bilgi ve raporların elde edilmesini sağlıyor. Teknoloji altyapısı Vektör tarafından sağlanan sistem ile aynı zamanda ticari müşteriler araç takip ve filo yönetimi ile ilgili tüm hizmetleri eksiksiz alabiliyor. Ek olarak gelişmiş özellikleri bulunan sistem ile sürüş analizi yapma, yakıt tüketim analiz yapma, araç konum geçmişi ve kullanım analizi yapma özellikleri sunuluyor. Filo yöneticileri bu bilgileri kullanarak araçların hem kullanım amacını değerlendirebiliyor, hem de kullanım şeklini değerlendirerek gereksiz sebeplerle fazla yakıt tüketen araçların neden fazla yakıt tükettiğini anlayabiliyor. Araç takip özelliklerini tüm detayları ile kullanan sistemde, hafta içi, hafta sonu KM kullanımları, mesai içi veya mesai dışı kullanımların analizi yapılabiliyor.

Araç filosu bulunan müşterilerinin araçları ile ilgili işlerini daha etkin yönetmesini sağlayan sistem ile masrafların azaltılmasını sağlarken, araçların doğru amaçlarda kullanıması sağlanıyor. Ek olarak sürüşü daha güvenli hale getirerek personelin güvenliği sağlanıyor. Araç takip hizmet içeriklerini de barındıran sistemde,  araçların nerede oldukları harita üzerinde gösterirlirken, geçmiş konumları izlenebilmekte, hızları takip edilebilmekte ve günlük, haftalık, aylık gibi farklı periyotlarda raporlar alınabilmektedir.

Olası bir kaza durumunda Fiat Telepathy aktif güvenlik sistemi devreye girdiğinde Fiat Güvenlik Merkezine durumu iletmektedir. Fiat Güvenlik Merkezi acil durum bilgisini aldıktan sonar eğitilmiş uzman kadrosu ile içinde bulunduğunuz duruma en uygun müdahaleyi süretle gerçekleştirir.

Fiat Telepathy araçların arızalarını da uzaktan algılayarak sürücüyüü doğru şekilde yönlendirmektedir. Fiat Çağrı Merkezi tarafından arama yapılarak sürücüye araç durumu ile ilgili doğru bilgi verilir. Gerekli durumlarda servis randevusu, yol yardımı ve/veya çekici hizmetlerini organize ederek, sorunsuz olarak yola devam etmenizi sağlar.
yakıt tüketimi grafikleri raporlanıyor. Böylece aracın nasıl kullanıldığını öğrenerek kullanım performansının iyileştirilmesi sağlayabiliniyor.

Daha Fazla Bilgi İçin:

http://www.fiattelepathy.com/

https://www.youtube.com/watch?v=t82v-2Bpg5s

https://www.izlesene.com/video/fiat-telepathy-filmi/7566350

http://www.dailymotion.com/video/xm90ks_fiat-telepathy-reklami_shortfilms

http://www.arabam.com/otomobil-haberleri/teknoloji/fiat-telepathy-hayata-geciyor-/289817

Temsa Altin Pedal Vektor

 Vektör, Temsa Global ve Turkcell ile birlikte Altın Pedal Projesine imza attı. Proje kapsamında Vektör araç takip ve filo yönetim sistemi altyapısı ile araç bilgisayarından (CanBUS) alınan bilgiler ile şehir içi otobüs şoförlerinin sürüş analizleri yapılmaktadır. Araçlardan alınan veriler ile frenleme, hızlanma, motor devri ve yakıt tüketimi konularını kapsayan güvenli ve ekonomik sürüş analizi yapılmakta, böylece otobüs şoförlerinin daha güvenli sürüş yapmaları için geri bildirim sağlanmaktadır. Otobüslerden alınan veriler Temsa, Turkcell, Vektör yetkilileri ve TOBB Karayolu Meclisi Akademik Danışmanı Kemal Karayormuk’tan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek ve sürüş analizlerinde başarılı bulunan şoförler ödüllendirilecektir.

Şirketlerin en önemli sorumluluklarından bir tanesinin güvenli ve ekonomik araç kullanımını teşfik etmek olduğunu belirten Temsa Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Anıl, sözlerine şöyle devam etti:
“İstanbul yollarındaki Erguvan renkli Avenue otobüslerimizin güvenlik ve ekonomik kullanımına yönelik sürüş analizlerini yapmak, en ekonomik ve güvenlik kullanan kaptanların belirlenmesini ve ödüllendirilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Ayrıca projenin kaosamı ölçüm ve ödüllendirme ile de sınırlı değil. Kaptan şoförlerine eğitimler vererek, ekonomik ve güvenli sürüş teknik bilgilerini artırmayı da hedefliyoruz. Proje sayesinde Avenue kullanıcılarının alırken de, kullanırken de kazandıklarını bilimsel verilerle de açıklamış olacağız.

Artık yakıt tüketimini doğru yönetebilmek iş süreçlerinde çok büyük önem taşıyor. Yakıttan sağladığınız avantajlar şirketlerin bilançosuna önemli katkılar sağlayabiliyor. Elde edilen avantajlar, öğrenilen bilgiler artık Altın değerinde. Onun için projemizin ismini Altın Pedal olarak da belirlemeyi uygun gördük.

Altın Pedal’in ilk kazanını da Nisan ayı içinde açıklamayı planlıyoruz. Halen İstanbul yollarında dolaşan Avenue sayısı 102. Şimdilik 22 araçla başlayan proje diğer araçların da katılımıyla devam edecek. Ben projede bizlere altyapısıyla, teknlojisiyle büyük destek veren çözüm ortağımız Turkcell ve Vektor firmalarının yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyorum.”.

Temsa Pazarlama Yöneticisi Feridun Tanır; “Vektör’ün sunduğu araç takip ve filo yönetim sistemleri ile sürüş analizleri yapılacağız. Bu sayede aracın arızası, kaza anı, hızı, yakıt sarfiyatı, kaptanın hataları gibi konular araçtaki cihazlar sayesinde kayıt altına alınacak ve Turkcell’in GSM alt yapısıyla bu veriler anlık olarak bilgisayar ortamına aktarılacak” dedi.

Daha Fazla Bilgi İçin:

http://www.tasiyanlar.com/haber/492-guncel-temsa39nin-altin-pedal-projesi-basladi.html

http://www.tasimacilar.com/temsa-altin-pedal-projesi-ile-kazandirdi-11851h.htm

http://www.lojiport.com/temsadan-odullu-altin-pedal-projesi-2911h.htm

http://www.ulasimgazetesi.com/kose-yazisi/6924/altin-pedalin-ilk-kazanani-fikret-calkur.html

kurumsal-bilgi-guvenligi

Bilgi Güvenliği Politikamız hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.